Carolina Park 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Carolina Park 2-door bedside chest features Rubberwood solids, an Amber Brown finish, and angled overlay molded doors with an adjustable interior shelf. It includes a built-in charging station with two AC, one USB-A, and one USB-C port.
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Amber Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carolina Park |
| Features | Customizable, Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look..
Carolina Park 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station
Create a calm and peaceful oasis with the Carolina Park 2 door bedside chest with charging station. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this bedside chest features an Amber Brown finish. Featuring a softly rounded top and wide pilasters flowing into angled tapered feet, this chest exudes sophistication, adding a touch of timeless beauty to your bedroom decor. The two doors of this bedside chest feature angled overlay moldings and a center hexagon overlay shape, adding dimension and visual interest to the piece. Accented with burnished bronze knob hardware, the doors exude warmth and elegance, elevating the overall aesthetic. Behind the doors, you’ll find an adjustable wood shelf, providing customizable storage space to accommodate your bedside essentials. Additionally, take advantage of the built-in charging station, complete with two AC outlets, one USB-A port, and one USB-C port. Now, you can conveniently charge your devices while keeping your bedside clutter-free and organized. Complete with framed end panels, the Carolina Park bedside chest offers a cohesive and polished look that will enhance the ambiance of your bedroom with its timeless beauty and practical design.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Amber Brown |
| Dimensions | W34 x D18 x H32 |
| Box Dimensions | W37 x D21 x H36 |
| Cubes | 16.49 |
| Burnished Bronze Knob Hardware | Yes |
| Softly Rounded Top | Yes |
| Wide Pilasters | Yes |
| Angled Tapered Feet | Yes |
| 2 Doors with Heavy Overlay Moldings | Yes |
| 1 Adjustable Wood Shelf | Yes |
| Built In Charging Station | Yes |
| 2 AC, 1 USB-A & 1 USB-C Charging Ports | Yes |
| Weight | 85 lbs. |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Amber Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Carolina Park |
| Features | Customizable, Storage |
Why buy the Carolina Park 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.