Belmar 3 Drawer Night Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This contemporary night stand features three drawers with rubberwood solids, split heart oak veneers, and a washed taupe and silver champagne finish. It includes bottom case dust proofing, fully stained interior drawers, and satin nickel bar pull hardware.
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 28 × 29 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Belmar 3 Drawer Night Stand
The Belmar 3 drawer night stand is the perfect contemporary staple to any bedroom. Constructed with rubberwood solids and split heart oak veneers, this item features bottom case dust proofing, fully stained interior drawers, and a washed taupe and silver champagne finish. The inset top with picture framed moldings and satin nickel custom bar pull hardware make this night stand unique and compliments it effortlessly.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Dimensions | W28 x D17 x H29 |
| Box Dimensions | W31 x D20 x H29 |
| Cubes | 10.21 |
| Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Inset Top w/ Picture Framed Moldings | Yes |
| Satin Nickel Custom Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 88 lbs. |
| Weight | 88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 28 × 29 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Washed Taupe & Silver Champagne |
| Style | Contemporary |
| Collection | Belmar |
Why buy the Belmar 3 Drawer Night Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.