Rustic Traditions 5 Drawer Chest
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Rustic Traditions 5-drawer chest is crafted from poplar solids and pin knotty cherry veneers with a rustic cherry finish. It features a felt-lined top drawer, fully stained interior drawers, and bottom case dust proofing for enhanced durability.
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Cherry |
| Style | Traditional |
| Collection | Rustic Traditions |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Rustic Traditions 5 Drawer Chest
Achieve a casual traditional look with the Rustic Traditions drawer chest. Crafted with poplar solids and pin knotty cherry veneers, this piece features bottom case dust proofing, felt lined top drawer, and fully stained interior drawers. The rustic cherry finish is attained through pin knotty cherry and a well-worn look. This Louis Philippe style 5 drawer chest features chamfered pilasters and bun feet, adding to the casual feel.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Pin Knotty Cherry Veneers |
|---|---|
| Finish | Rustic Cherry |
| Dimensions | W40 x D18 x H54 |
| Box Dimensions | W43 x D21 x H53 |
| Cubes | 26.86 |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Full Stained Interior Drawers | Yes |
| Antique Brass Drop Ring and Key Hardware | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Bun Feet | Yes |
| Weight | 209 lbs. |
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Cherry |
| Style | Traditional |
| Collection | Rustic Traditions |
Why buy the Rustic Traditions 5 Drawer Chest from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.