Vintage Series King Metal Bed- Navy
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This navy king metal bed features industrial styling with a metal tube frame and distressed navy finish. It includes a headboard and footboard with turned metal spindles and a metal center panel, complemented by black metal side rails and slats. Its versatile design fits rustic, casual, and contemporary urban living decors.
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 81 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Distressed Metal |
| Style | Vintage |
| Bed Size | King |
| Collection | Vintage Series |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Vintage Series King Metal Bed- Navy
Enjoy industrial styling at its finest with the Vintage Series navy king metal bed. Crafted of metal tubing and finished in a beautiful navy with wear thru, the headboard and footboard feature a softly shaped cap rail and turned metal spindles highlighting a metal center panel. Attach the two using the included metal side rails and slat support system finished in black. The essence of the urban living furniture is its unique ability to fit many different styles from rustic, to casual, to contemporary, and the Vintage Series does just that.
Product Details
| Cubes | 11.18 |
|---|---|
| Classic Vintage Styling | Yes |
| Turned Spindles | Yes |
| Accent Metal Center Panel | Yes |
| Mix & Match Colors For Unique Look | Yes |
| Metal Headboard | Yes |
| Metal Footboard | Yes |
| Metal Rails | Yes |
| Headboard Works w Bed Frame | Yes |
| Combined_dimensions | W81 x D85 x H54 |
| Feature_1 | Classic Vintage Styling |
| Feature_2 | Turned Spindles |
| Feature_3 | Accent Metal Center Panel |
| Feature_4 | Mix & Match Colors For Unique Look |
| Feature_5 | Metal Headboard |
| Feature_6 | Metal Footboard |
| Feature_7 | Metal Rails |
| Feature_8 | Headboard Works w Bed Frame |
| Epcubes | 11.18 |
| Epboxwidth | 86.75 |
| Epboxdepth | 40.5 |
| Epboxheight | 5.5 |
| Epprodwidth | 80.5 |
| Epproddepth | 85 |
| Epprodheight | 53.88 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 123 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Black |
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 81 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Distressed Metal |
| Style | Vintage |
| Bed Size | King |
| Collection | Vintage Series |
Why buy the Vintage Series King Metal Bed- Navy from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.