Panel Bed Rails
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from Rubberwood solids with a Cobblestone finish, these Skyview Lodge panel bed rails provide bolt-on support. They are designed to complete a Skyview Lodge queen or king panel bed.
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 82 × 7 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Transitional |
| Collection | Skyview Lodge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Panel Bed Rails
Meticulously crafted using Rubberwood solids, the Skyview Lodge panel bed rails feature a Cobblestone finish and bolt on support. Use the panel bed rails to complete the Skyview Lodge queen or king panel bed. Whether sitting by a roaring fire or roaring river, Skyview Lodge creates the perfect casual, relaxing environment.
Product Details
| Cubes | 1.55 |
|---|---|
| Bolt-On Support | Yes |
| Combined_dimensions | W82 x D2 x H7 |
| Feature_1 | Bolt-On Support |
| Epcubes | 1.55 |
| Epboxwidth | 85.94 |
| Epboxdepth | 3.78 |
| Epboxheight | 8.23 |
| Epprodwidth | 82 |
| Epproddepth | 1.88 |
| Epprodheight | 7 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 29 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 82 × 7 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone |
| Style | Transitional |
| Collection | Skyview Lodge |
Why buy the Panel Bed Rails from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.