King Travertine Panel HB
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This King panel headboard, crafted from rubberwood solids and white oak veneers, features LED touch lighting that illuminates a faux travertine insert. Its contemporary design can attach to a Hollywood bed frame or stand alone.
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 79 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mirage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
King Travertine Panel HB
Elevate your contemporary home with the Mirage king panel headboard. Crafted of rubberwood solids and white oak veneers, this headboard features LED touch lighting that illuminates the beautiful faux travertine insert at the center. With the ability to attach to a Hollywood bed frame, this headboard can stand alone. From refined sophistication to a modern flair, the clean contemporary lines of the Mirage king panel headboard combine to create a versatile look for today’s home.
Product Details
| Cubes | 11.47 |
|---|---|
| Straight Lines | Yes |
| Floating Center Faux Travertine Insert | Yes |
| LED Lights w/ Touch Light Control | Yes |
| Headboard Can Stand Alone | Yes |
| Combined_dimensions | W79 x D4 x H58 |
| Feature_1 | Straight Lines |
| Feature_2 | Floating Center Faux Travertine Insert |
| Feature_3 | LED Lights w/ Touch Light Control |
| Feature_4 | Headboard Can Stand Alone |
| Epcubes | 11.47 |
| Epboxwidth | 81.3 |
| Epboxdepth | 5.75 |
| Epboxheight | 42.3 |
| Epprodwidth | 78.75 |
| Epproddepth | 4.25 |
| Epprodheight | 58 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 162 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 79 × 58 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mirage |
Why buy the King Travertine Panel HB from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.