Queen Mantle Headboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ivy Hollow Queen mantle headboard includes convenient LED touch lighting, ideal for reading in bed. Crafted from poplar solids with pine and alder veneers, it boasts a weathered linen finish with a distinctive shaped mantle crown.
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 67 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Queen Mantle Headboard
Mantle bed features LED touch lighting making it perfect for reading in bed. Headboard can stand alone with Hollywood bed frame. Pair with the footboard and rails for a complete bed.
Product Details
| Cubes | 27.25 |
|---|---|
| Headboard Features Touch LED Lighting | Yes |
| Pin Nail Head Accents | Yes |
| Shaped Mantle Crown | Yes |
| Gallery Top | Yes |
| Planked Panels | Yes |
| Heavy Wirebrush & Saw Mark Distressing | Yes |
| Combined_dimensions | W67 x D9 x H68 |
| Feature_1 | Headboard Features Touch LED Lighting |
| Feature_2 | Pin Nail Head Accents |
| Feature_3 | Shaped Mantle Crown |
| Feature_4 | Gallery Top |
| Feature_5 | Planked Panels |
| Feature_6 | Heavy Wirebrush & Saw Mark Distressing |
| Epcubes | 27.25 |
| Epboxwidth | 71.26 |
| Epboxdepth | 54.13 |
| Epboxheight | 12.2 |
| Epprodwidth | 67.38 |
| Epproddepth | 9 |
| Epprodheight | 68 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 112 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 67 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Linen w/ Dusty Taupe Tops |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Ivy Hollow |
Why buy the Queen Mantle Headboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.